Zakrzepica żył głębokich – jak profilaktyka genetyczna może Cię chronić?
Zakrzepica żył głębokich (ZŻG) to schorzenie układu krążenia, które może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Tak poważnych, jak zatorowość płucna, udar mózgu, a nawet zawał serca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka genetyczna, która umożliwia wykrycie zwiększonego ryzyka wystąpienia ZŻG, wynikającego z wrodzonych predyspozycji (trombofilii wrodzonej) i wdrożenie działań zapobiegawczych, zanim dojdzie do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Typowe objawy zakrzepicy żył głębokich to ból, obrzęk, uczucie ciężkości w kończynach dolnych, a także zaczerwienienie lub zasinienie skóry. Zdarza się jednak, że zakrzepica przebiega bezobjawowo do momentu pojawienia się zatoru. W takich przypadkach wcześniejsze wykonanie badań genetycznych może okazać się ratunkiem.
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, czynniki genetyczne mają ogromny wpływ na rozwój zakrzepicy. Nosiciele niektórych wariantów genetycznych są znacznie bardziej narażeni na tworzenie się zakrzepów, nawet przy braku innych czynników ryzyka. Wczesne wykonanie badania genetycznego w kierunku trombofilii wrodzonej pozwala wykryć te predyspozycje i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
Kiedy warto wykonać badania genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej?
Wczesna identyfikacja predyspozycji genetycznych pozwala nie tylko na skuteczne zapobieganie rozwojowi choroby, ale także na podjęcie właściwych decyzji dotyczących leczenia czy codziennych nawyków. Zobacz, w jakich przypadkach warto szczególnie rozważyć wykonanie badania genetycznego, by skutecznie chronić zdrowie swoje i najbliższych.
Badania genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej są szczególnie zalecane osobom, u których:
- wystąpiły już epizody zakrzepowo-zatorowe (np. zatorowość płucna, udar mózgu),
- w rodzinie stwierdzono przypadki zakrzepicy,
- planują stosowanie hormonalnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej (szczególnie doustnej),
- doświadczyły poronień lub martwych urodzeń po pierwszym trymestrze ciąży.
Profilaktyka genetyczna zalecana jest również dla osób zdrowych, narażonych na dodatkowe czynniki ryzyka:
- przebyta operacja i unieruchomienie,
- choroba nowotworowa,
- niewydolność krążenia,
- cukrzyca, hipercholesterolemia, otyłość,
- palenie papierosów,
- ciąża lub wiek powyżej 60 lat.
Wiedza o obecności mutacji pozwala lekarzowi dobrać skuteczną strategię profilaktyki, zanim dojdzie do rozwoju choroby. Może też wskazać na konieczność wykonania analogicznych badań u bliskich.
Badania genetyczne to także ważne narzędzie w planowaniu ciąży, leczenia hormonalnego i w podejmowaniu decyzji o rodzaju terapii po zabiegach chirurgicznych. Wczesna profilaktyka genetyczna może więc realnie wpłynąć na długość i jakość życia pacjenta.
Profilaktyka genetyczna. Co można wykryć dzięki badaniom genetycznym?
Proponujemy zestaw badań genetycznych (kod badania
F5-2), który analizuje zmiany w dwóch kluczowych genach, związanych z ryzykiem
żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz
hiperhomocysteinemii.
Ta ostatnia, choć mniej znana, wiąże się z podwyższonym stężeniem homocysteiny we krwi. Może ono przyczyniać się do uszkadzania naczyń krwionośnych i zwiększać ryzyko zakrzepów.
Wyniki badania genetycznego pozwalają na ocenę predyspozycji genetycznej do rozwoju zakrzepicy żył głębokich. Dzięki precyzyjnej identyfikacji mutacji genetycznych odpowiedzialnych za zwiększoną krzepliwość krwi lekarz może opracować indywidualny plan postępowania dopasowany do potrzeb pacjenta. Może on obejmować wdrożenie leczenia przeciwzakrzepowego – zarówno profilaktycznego, jak i terapeutycznego.
Dla kobiet, które planują stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wynik badania może mieć kluczowe znaczenie przy doborze najbezpieczniejszej metody (np. zastąpienie metody doustnej - systemem wewnątrzmacicznym). Z kolei u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym, wynik badania może wpłynąć na wybór typu hormonalnej terapii zastępczej. Wczesna wiedza o predyspozycjach genetycznych daje więc realną szansę na skuteczną prewencję i ochronę zdrowia.
Zakrzepica żył głębokich. Dlaczego warto zdecydować się na profilaktykę genetyczną?
Profilaktyka genetyczna to inwestycja w zdrowie na całe życie.
Jednorazowe badanie genetyczne dostarcza informacji, które mogą okazać się kluczowe dla pacjenta i dla jego najbliższych. W przypadku wykrycia predyspozycji do zakrzepicy żył głębokich, warto rozważyć wykonanie badań także u krewnych.
Trombofilia wrodzona nie zawsze daje wyraźne sygnały ostrzegawcze. Dlatego właśnie badania genetyczne powinny być nieodłącznym elementem świadomej profilaktyki zdrowotnej. Szczególnie dla osób z obciążonym wywiadem rodzinnym lub dodatkowymi czynnikami ryzyka.
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i uniknąć poważnych konsekwencji choroby zakrzepowo-zatorowej – zrób pierwszy krok już dziś.
Wykonanie badania genetycznego w kierunku
trombofilii wrodzonej to szybki i prosty sposób, by zyskać bezcenną wiedzę na temat własnego organizmu i podjąć świadome decyzje profilaktyczne (kod badania
F5-2).