baner 1 baner 1

Zakrzepica

Zakrzepica żył głębokich - profilaktyka genetyczna    

Zakrzepica żył głębokich powstaje w wyniku współdziałania niekorzystnych czynników środowiskowych oraz genetycznych i dotyka średnio jedną na tysiąc osób.

Typowym objawem zakrzepicy żył głębokich jest ból oraz obrzęk kończyn. Czasem towarzyszy mu zaczerwienienie lub zasinienie objętych chorobą obszarów. Obecność choroby zakrzepowo-zatorowej lub predyspozycji do niej wpływa na podwyższenie ryzyka wystąpienia zatorów płucnych, udaru, zawału serca oraz samoistnych poronień.

Kiedy wskazane jest wykonanie badania genetycznego:
  • Jeśli u pacjenta lub w jego rodzinie wystąpiły zaburzenia zatorowo-zakrzepowe
  • Jeśli u pacjenta wystąpił epizod zatorowości płucnej lub udaru mózgu w młodym wieku
  • Przed podjęciem decyzji o stosowaniu hormonalnej antykoncepcji
  • Przed wdrożeniem hormonalnej terapii zastępczej
  • W przypadku martwego urodzenia lub poronienia płodu bez wad rozwojowych po pierwszym trymestrze ciąży.
  • U osób dotychczas zdrowych, które są narażone na dodatkowe środowiskowe czynniki ryzyka, np. operacja i unieruchomienie, choroba nowotworowa, niewydolność krążenia, miażdżyca zarostowa tętnic, palenie, cukrzyca, otyłość czy hipercholesterolemia a także stany fizjologiczne, jak ciąża, wiek >60 lat.

Badania genetyczne możesz wykonać nie wychodząc z domu. Do wykonania badania potrzebna jest próbka materiału biologicznego pacjenta - krwi lub śliny. Prawie wszystkie dostępne w NZOZ Genomed badania wykonujemy ze śliny. Alternatywnym rozwiązaniem jest próbka kilku kropli krwi pobranej z palca na bibułkę.

Genomed, na życzenie klienta, wysyła specjalny zestaw do pobrania materiału biologicznego.


Proponujemy optymalny zestaw badań genetycznych obejmujący zmiany w 2 genach związanych z ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i hiperhomocysteinemii (kod badania F5-2).

Wyniki badań genetycznych stanowią bezpośrednią informację o ryzyku wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Będzie to wskazaniem do konsultacji z lekarzem i podjęcia, w zależności od sytuacji Pacjenta, odpowiedniego leczenia przeciwzakrzepowego, doboru bezpiecznej antykoncepcji czy właściwych leków łagodzących objawy menopauzy. Raz wykonane badanie genetyczne dostarcza informacji na całe życie i w razie potrzeby, umożliwia podjęcie właściwych decyzji dotyczących profilaktyki i łagodzenia skutków choroby.

Po stwierdzeniu występowania predyspozycji genetycznej do choroby zakrzepowo-zatorowej zaleca się wykonanie badań dla wykrytej predyspozycji wśród krewnych Pacjenta.

Statystyki dla grupy 1000 kobiet

Pacjent Ryzyko zakrzepicy żył
Przeciętna osoba rasy białej 1
Osoba stosująca antykoncepcję hormonalną 4
Osoba z mutacją Leiden (gen F5) 35-80
Osoba z mutacją Leiden stosująca antykoncepcje hormonalną 80-150
Osoba z mutacją  w genie protrombiny (gen F2)  3
Osoba z mutacją w genie protrombiny stosująca antykoncepcję hormonalną 16